Świadectwa z ORAR II st w Łomży

Opublikowano: poniedziałek, 05 wrzesień 2022 Joanna i Bogdan Dudzińscy Drukuj

Służę, więc jestem!

Ten, kto otrzymuje dar,

jest wezwany, czyli powołany do tego,

żeby tym darem służyć.

  1. F. Blachnicki

Zachęceni pozytywnymi wrażeniami po rekolekcjach ewangelizacyjnych prowadzonych przez małżeństwa Domowego Kościoła gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie diecezji łódzkiej, w których dane nam było aktywnie uczestniczyć w majowy długi weekend, postanowiliśmy udać się na kolejne etapy formacji. I to szybko! Z pomocą przyszły nam bogate informacje na stronie Oazy dotyczące zaplanowanych na rok 2021/2022 rekolekcji. Wybór padł na ORAR II st. w Łomży. Kilka chwil rozmowy telefonicznej, rezerwacja miejsca i gotowe! Decyzja zapadła - część wakacyjnego urlopu spędzimy na Podlasiu w pięknym kompleksie  Wyższego Seminarium Duchownego im. św. Jana Pawła II w Łomży.

Niczego nie oczekujcie, wszystkiego się spodziewajcie - ta wiadomość otrzymana wraz z zaproszeniem na rekolekcje rozbrzmiewała w naszych uszach. Tak też zrobiliśmy. Udaliśmy się w drogę z otwartym sercem i pozytywnym nastawieniem!

W WSD w Łomży już od progu przywitała nas radosna diakonia rekolekcyjna, która podjęła się trudu organizacji oazy. Kilka pierwszych chwil, krótki rekonesans i od razu zrozumieliśmy, że planowanie jest mocną stroną Organizatorów. Czytelne informacje, zakwaterowanie uczestników, dokładny plan poszczególnych dni rekolekcji, podział na kręgi oraz pełnione posługi, a także oznaczenie topografii terenu w ogromnym kompleksie seminaryjnych murów było nie lada wyzwaniem.

ORAR II st. to czas bogaty w treści niezbędne w formacji Domowego Kościoła - gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Opiera się ona w głównej mierze na Zasadach DK oraz roli, jaką pełni para animatorska w kręgu. Treści rekolekcji mają na celu przygotowanie przyszłych par animatorskich do pełnienia posługi. Pragnienie ugruntowania dotychczasowej wiedzy oraz poszerzenia jej, a także skorzystanie z doświadczenia innych małżeństw, by służyć tym bogactwem kolejnym parom było naszym szczególnym celem.

Konferencje, szczegółowe treści podzielone na bloki tematyczne, a zwłaszcza wyważony, ciepły i komunikatywny sposób ich prezentacji wywarł na nas bardzo pozytywne wrażenie. Niezwykle interesujący był wykład wygłoszony przez opiekuna duchowego naszych rekolekcji - ks. Tomasza poświęcony tematyce nieprzecenionej roli kapłana w spotkaniach Kręgu DK. Pojawiające się pytania czy wątpliwości podejmowane w żywej dyskusji nie pozostały bez rzeczowej, merytorycznej odpowiedzi Prelegenta.

Z każdej konferencji wychodziliśmy ubogaceni i umocnieni.

Zbudowała nas również postawa wszystkich animatorów, w tym diakonii wychowawczej, diakonii muzycznej oraz osób zaangażowanych w przebieg rekolekcji. Panująca atmosfera przyjaźni dała się wyraźnie odczuć, szczególnie w zachowaniu naszych dzieci, które szybko znalazły wspólne tematy do zabaw.

Na spotkaniach kręgu poznaliśmy wspaniałe małżeństwa, w tym animatorów naszego kręgu. Ich chrześcijańska postawa, świadectwo żywej wiary i codziennego życia zasadami DK, umocniło nas i ośmieliło, by próbować żyć w podobny sposób, jak gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie z Podlasia.

Spotkanie ze Słowem Bożym, począwszy od porannej liturgii godzin - wspólne śpiewy celebrowanej jutrzni, poprzez Namiot Spotkania, po centralne wydarzenie dnia, jakim była sprawowana Eucharystia, spajało naszą wspólnotę rekolekcyjną. Z każdym dniem coraz śmielej włączaliśmy się w różnorodne posługi. Poprzez aktywny udział w ORAR II st. w Łomży odczuliśmy na nowo siłę i bogactwo darów, jakich Duch Święty udziela wspólnocie! Jesteśmy wdzięczni Panu za ten piękny czas, poznane rodziny i małżeństwa formujące się w DK i za wszelkie owoce, jakich Pan udzieli tym, którzy trwają w Jego miłości! Bogu niech będą dzięki!!!

Basia i Maciek Gąsowscy, Tomaszów Mazowiecki

 

Szczęść Boże,

W dniach 12-16.08. 2022r. przeżywaliśmy z żoną rekolekcje ORAR II w Łomży. Były to nasze czwarte rekolekcje formacyjne i do pełnej formacji podstawowej brakuje nam już tylko Oazy Rodzin III stopnia. Na rekolekcje jechaliśmy bez specjalnych oczekiwań, oczywiście mieliśmy także swoje obawy: jakich ludzi tam spotkamy? jakie będą tam warunki bytowe? czy nasza najmłodsza córka wytrzyma bez nas u Babci? - jednak Pan Bóg już miał dla nas plan na te rekolekcje. Pierwsze dni nie były może spektakularne: ciekawe wykłady, fajny pogodny wieczór … no i bardzo pyszne jedzenie. W miarę jak się otwieraliśmy na działanie Ducha Świętego poprzez wspólnie spędzony czas z innymi uczestnikami, księdzem moderatorem, animatorami oraz poprzez namiot spotkania i codzienną Mszę Świętą zaczęliśmy doświadczać pierwszych błogosławieństw: mieliśmy bardzo głęboki dialog małżeński. Punktem kulminacyjnym był dla nas dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (patronki naszego Ruchu) podczas którego doświadczyliśmy mocy Naszego Pana: nasze serca zostały oczyszczone, a wszelkie wątpliwości zniknęły. Otrzymaliśmy łaskę realnego dotknięcia miłością Pana Boga, nie jesteśmy w stanie opisać tego słowami. Ez 34,11 "Oto Ja sam będę szukał moich owiec oraz będę miał o nie pieczę". Po tym wydarzeniu, odkryliśmy na nowo, że Pan Bóg do nas codziennie mówi - albo poprzez innych ludzi albo poprzez słowo Boże, wystarczy tylko otworzyć się na to - to jest nasz osobisty wybór. Dziękujemy księdzu moderatorowi, animatorom i wszystkim naszym współbraciom za ten wspaniały czas.

Ps.

Dla niezdecydowanych co do rekolekcji formacyjnych: jest to czas i miejsce szczególnego działania Ducha Świętego, więc wystarczy tylko "współpracować" a ilość łask które otrzymamy w trakcie i po rekolekcjach jest wielka.  Już wiemy, że po powrocie do naszego codziennego świata jest dużo trudniej utrzymać jak najlepszą relację z Panem Bogiem i żyć zgodnie z przykazaniami, ale staramy się trwać poprzez realizację naszych zobowiązań a w szczególności poprzez  codzienny namiot spotkania, który "wszedł nam w krew"

Bogu niech będą dzięki!!!

Dorota i Adam, Diecezja Warmińska

 

Odsłony: 1127