Rodzina Ulmów w literaturze

Opublikowano: piątek, 29 wrzesień 2023 Alicja i Sylwester Śniadała Drukuj

„Wiktoria to troskliwa matka i oddana żona, realizująca swe powołanie katolickiej kobiety. Podobnie Józef jawi się jako zatroskany ojciec i czuły mąż. Oboje z pokorą przyjmują, co daje Bóg. Cieszą się z małych rzeczy, marzą o lepszej przyszłości dla siebie oraz swoich pociech i starają się żyć ewangelicznymi zasadami”.

Ewa Nowak „Rodzina Ulmów w literaturze”

KOCHANI  MAŁŻONKOWIE DK!

Za nami bardzo ważna uroczystość wyniesienia do chwały ołtarzy we wsi Markowej na Podkarpaciu rodziny błogosławionych Józefa i Wiktorii Ulmów wraz ze swoim siedmiorgiem dzieci, która miała miejsce 10 września b.r.

Co dla nas bardzo ważne ostatnie siódme dziecko przyjęte do grona błogosławionych było jeszcze w łonie pod sercem swojej matki. Losy tej bohaterskiej rodziny  oraz ich imiona począwszy od rodziców, aż po dzieci i to najmniejsze najbardziej bezbronne już od chwili męczeńskiej śmierci wypisane zostały jako świętych palcem Bożym na firmamencie nieba.

Rodzina Ulmów to nie tylko przykład bohaterstwa i odwagi w tamtych okrutnych czasach wojny, która niosła pomoc i dawała schronienie Żydom, ale dziś w czasach kiedy szczególnie rodzina jest dyskryminowana i chyli się ku  rozpadowi , jest nietrwała z powodu zanikających  więzi i złych relacji, jakże często rozbita, w czasach kiedy jawnie realizuje się politykę aborcji jako sposobu na wygodne i lepsze życie, w którym to rzekomo kobieta powinna decydować i podejmować decyzje o swoim życiu i przyszłości, bez uszanowania naturalnego prawa do życia  przysługującemu jej poczętemu dziecku.

Jak wiele tragedii w małżeństwie i rodzinie  niesie za sobą życie układane bez Boga, bez Jego woli z jawnym i głośno wykrzyczanym  odrzuceniem Jego błogosławieństwa i Jego darów, darów wynikających z Jego odwiecznej Miłości do każdego człowieka.

Gdzie zatem rodzi się szczęście rodziny, która ma stanowić przede wszystkim i nade wszystko o przyszłości i kondycji  polskich rodzin, o przyszłości i losach naszej Ojczyzny???

Pięknie pisze o tym we wstępie w przytoczonym cytacie Ewa Nowak w pozycji pt. ”Rodzina Ulmów w literaturze”. Prawdziwe szczęście rodzinne rodzi się zatem w zaciszu rodzinnego domu, w miłującym się i oddanym z wzajemnością  małżeństwie, odpowiedzialnym rodzicielstwie, troskliwym i wielkodusznym ojcostwie i macierzyństwie z pokorą przyjmujących to co im Bóg da oraz radujących się w codzienności trudów życia rodzinnego z małych rzeczy.

Nade wszystko pokój i miłość i radość w serce rodziny Ulmów wnosi życie według zasad i cnót ewangelicznych.

Kochani niech zatem zbliżający się miesiąc październik poświęcony Maryi naszej najlepszej Matce, Królowej Rodzin i Królowej Różańca Świętego za przykładem nowych błogosławionych poświęcony będzie modlitwie za rodzinę, za mądre i Boże wychowanie naszych dzieci , za ochronę życia poczętego oraz za bezpieczną przyszłość i losy naszej Ojczyzny.

Prosimy Was zatem odpowiedzialni w swoich rejonach i parafiach o przygotowanie i poprowadzenie modlitwy różańcowej w wyżej wymienionych intencjach za wstawiennictwem i orędownictwie nowych błogosławionych Rodziny Ulmów, których na obecne trudne czasy daje nam Kościół jako orędowników w niebie.

Pozdrawiamy w Chrystusie Panu łącząc się z Wami ściśle i duchowo we wspólnej modlitwie różańcowej w tak ważnych dla rodziny i naszej Ojczyzny intencjach.

Alicja i Sylwester Śniadała Diecezjalna Diakonia Życia diec.łomżyńskiej