DZIEŃ SKUPIENIA DIAKONII ŻYCIA

Opublikowano: czwartek, 14 marzec 2024 Joanna i Bogdan Dudzińscy Drukuj

DZIEŃ SKUPIENIA DIAKONII ŻYCIA

2 marca 2024 roku uczestniczyliśmy w Dniu Skupienia Diakonii Życia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Organizatorami byli Alicja i Sylwester Śniadałowie – para odpowiedzialna za Diakonię Życia diecezji łomżyńskiej oraz moderator DŻ – ks. Marcin Budny.

Pragniemy podzielić się swoimi przeżyciami z tymi, którzy (z różnych powodów) nie mogli uczestniczyć razem z nami. Dla nas był to bardzo pożytecznie spędzony czas, który wywołał wspomnienia sprzed wielu lat (październik 2010 roku – drugi miesiąc od naszego wstąpienia do wspólnoty DK) – nasze pierwsze rekolekcje w DK, zorganizowane przez Diakonię Życia (w tym samym miejscu) i wśród posługujących na rekolekcjach właśnie Ala i Sylwek, tym razem organizatorzy Dnia Skupienia. Jak widać, od wielu lat niezmiennie trwają w swoim powołaniu do obrony życia, ale też Jadzia i Paweł Kołakowscy byli wśród posługujących w 2010 i teraz dobrze było ich zobaczyć wśród uczestników Dnia Skupienia.

Do wygłoszenia konferencji organizatorzy zaprosili p. Wojciecha Ziębę – prezesa Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka z Krakowa. Konferencja była bardzo ciekawa z prezentacją multimedialną. Poruszane były  treści:

- Jak skutecznie bronić życia?

- Dr Bernard Nathanson – amerykański lekarz, prof. nauk medycznych, były aborcjonista, a później (od 1979r.) po zmianie poglądów, działacz ruchów pro-life, zagorzały przeciwnik przerywania ciąży; nakręcił film dokumentalny „Niemy krzyk”.

- Liczby. Zawyżanie statystyk turystyki aborcyjnej, podawanie nieprawdziwych danych („Polski lekarz w niemieckiej klinice tylko w zeszłym roku usunął 1 tysiąc ciąż”), aby wymusić konieczność zmiany przepisów prawnych w Polsce odnośnie aborcji.

- Medialny rozgłos. Wywoływanie skandalu, poprzez wykorzystywanie nieszczęśliwych przypadków śmierci kobiet (np. p. Izabela z Pszczyny) i wyprowadzanie kobiet na ulice z hasłami „To mogła być każda z nas”, „Dość piekła kobiet”, „Ani jednej więcej”. Taka strategia wykorzystywana jest na całym świecie, np. w Irlandii śmierć p. Sandry przedstawiono tak, że doprowadzono do referendum i zmiany prawa, a pozwalające zabijać nienarodzonych.

- Co możemy zrobić dla zwiększenia szacunku do życia? Co każdy z nas może?

Dr med. J. Willke sformułował następujące generalne, strategiczne działania obrońców życia człowieka:

* modlitwa

* uczenie się

* uczenie innych

* pomoc

- Webinary EDU – LIFE – przystępny, bezpłatny, comiesięczny wykład z prezentacją, podczas którego uczestnicy mogą zadawać pytania na czacie i zdobywają fachową wiedzę, popartą badaniami. ( www.webinary.pro-life.pl ).

- Tydzień Modlitw o Ochronę Życia (2 – 8 kwietnia)

6 kwietnia 44. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę

8 kwietnia – Dzień Świętości Życia

Ciekawostka: Od dnia urodzin do okresu dorosłości dziecko urośnie około 22 razy, podczas gdy od poczęcia do dnia narodzin masa jego ciała powiększa się 11 milionów razy! Zatem narodziny są jedynie kontynuacją cudu, który wydarzył się 270 dni wcześniej. A był to cud poczęcia.

Po konferencji był czas dla pokrzepienia ciała – smaczny obiadek i ciekawe rozmowy przy stole z panem Wojciechem Ziębą. Z pełnymi brzuszkami, po krótkim spacerku po gmachu, udaliśmy się do kaplicy na Adorację Najświętszego Sakramentu, przygotowaną i prowadzoną przez Alę. To był owocny czas dla naszych serc i sumień, a jednocześnie przygotowanie do uczty Eucharystycznej.

Ks. Marcin, w nawiązaniu do ewangelicznej przypowieści O synu marnotrawnym, zwrócił uwagę na strąki, którymi karmione były świnie. Powiedział, że to one stały się wyrzutem sumienia dla marnotrawnego syna. Zasugerował, że my też mamy stać się na co dzień właśnie takimi prostymi strąkami, które będą budzić sumienia ludzi w obronie życia każdego człowieka.

Po Eucharystii odbyło się krótkie podsumowanie, podziękowania i spontaniczne świadectwa, które uzmysłowiły mi po raz kolejny, że od człowieka zależy naprawdę niewiele. To Bóg jest Panem życia i to od Niego wszystko zależy. Bywa tak, że badania prenatalne wskazują, iż człowiek urodzi się z wadami, chory (i wtedy są sugestie, aby dokonać aborcji), a tymczasem rodzi się zdrowe dziecko; innym razem, badania pokazują, że dziecko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo w łonie matki, a po urodzeniu – wiele lat walki o życie i zdrowie dziecka. To wybrzmiało w jednym ze świadectw.

Wniosek nasuwa się jeden, że każde życie człowieka jest darem od Pana Boga i trzeba je bezwzględnie chronić.

Chwała Panu za Diakonię Życia! Krystyna i Józek Wysoccy