Konferencja dla rodziców po utracie dziecka przed narodzinami 14 października 2023

We wrześniu br. Kościół wyniósł do chwały ołtarzy męczenników Wiktorię i Józefa Ulmów z siedmiorgiem ich dzieci. Wśród nich było dziecko nienarodzone, znajdujące się w chwili śmierci pod sercem matki. W związku z tym wydział duszpasterstwa rodzin, przed zbliżającym się Ogólnopolskim Dniem Dziecka Utraconego czyli 14 października br., organizuje konferencję poświęconą towarzyszeniu rodzicom po utracie dziecka. Pokazując drogę do świętości Samarytan z Markowej oraz podkreślając fakt beatyfikacji rodzącego się dziecka, prelegenci pragną podnieść na duchu rodziców przeżywających ból po utracie dzieci oraz umocnić ich nadzieję, że dzieci, które opłakują żyją i cieszą się bliskością Pana Boga w niebie.

Konferencja odbędzie się w kościele pw. Bożego Ciała w Łomży, 14 października br., początek o godzinie 10:00. Gościem specjalnym będzie Ks. Bartosz Rajnowski Kanclerz Kurii przemyskiej, bezpośrednio zaangażowany w beatyfikację rodziny Ulmów.

Program:

10:00 - Droga do świętości Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci.

Ks. dr Bartosz Rajnowski kanclerz kurii metropolitalnej przemyskiej

10:45 - Dostrzec w nienarodzonym świętego człowieka. Towarzyszenie rodzicom po utracie dziecka.

Ks. dr Jacek Kotowski duszpasterz rodzin diecezji łomżyńskiej

11:30 - Pogrzeb Dzieci Utraconych w parafii pw. Bożego Ciała w Łomży.

Ks. dr Radosław Kubeł proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Łomży

Informujemy, że w Diecezji Łomżyńskiej wszystkie miasta, na terenie których znajduje się szpital, mają Grób Dzieci Utraconych a Rady Miasta przyjęły specjalne uchwały, na mocy których angażują się w sprawienie pogrzebu dziecku martwo urodzonemu. W tej chwili mamy 8 Grobów Dzieci Utraconych, 7 procedur szpitalnych i 8 uchwał Rad Miasta.

Przypominamy, że każdemu zmarłemu dziecku przysługuje pełny pogrzeb katolicki wg Instrukcji podpisanej w 2011 r. przez Biskupa Łomżyńskiego. Jednocześnie informujemy, że najbliższe pogrzeby odbędą się w sobotę 14 października br. o godz. 10:00 w następujących miastach: Grajewie w parafii MB NP, Kolnie w parafii Chrystusa Króla Wszechświata, Łomży w parafii Bożego Ciała, Ostrołęce w parafii Nawiedzenia NMP, Ostrowi Maz. w parafii Wniebowzięcia NMP, Zambrowie w parafii pw. Ducha Świętego. Natomiast 13 października br., o godz. 12:00 odbędzie się pogrzeb w Wyszkowie w parafii pw. św. Wojciecha BM.

Ukazało się „Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie.” Znajdziemy w nim wskazówki jak rozmawiać z rodzicami, jak pomóc im przeżyć żałobę oraz teksty modlitw, pieśni, teksty liturgiczne związane z pogrzebem, a także wzory dokumentów potrzebnych dla rodziców. Kompendium jest do nabycia w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin.